Příprava kávy

Ač je káva původní v odlehlé východní Africe, poté, co člověk odhalil její blahodárné účinky, se rozšířila do celého světa. A i když většina kávovníků roste v zemích třetího světa, největším konzumentem je obecně západní civilizace, tedy Evropa a USA a poté ještě Japonsko. Právě ve zdejších kulturách je kladen důraz na čas a velkou mentální výkonnost, tudíž se káva stala vítaným pomocníkem v těchto uspěchaných dobách a nejenže svým působením kladně ovlivňuje výkon mozku, zároveň se z jejího pití stává uklidňující rituál odpočinku od pracovního dne.

S tím, jak globálně je káva rozšířená, souvisí i nesmírná rozmanitost tradic, které jsou s ní spjaty. Jedním z nejpůvodnějších způsobů je ten z Arábie, který bez větších změn převzala tehdejší Osmanská říše, dnešní Turecko. Tradiční turecká káva je tedy něco úplně jiného, než to, co známe z českých hospod. S rozšířením do Evropy přišla i touha Evropanů kávu nějak vylepšit, či vymyslet něco nového. Vznikaly tak rozmanité přístroje pro přípravu filtrované kávy, které měly strávníkům ulehčit domácí přípravu kávy.

Revoluce v Itálii

Revolučním rokem ve světě kávy je rok 1901. Tehdy byl v Itálii sestrojen první stroj na espresso a svět objevil jednu z nejjednodušších a při tom velmi chutných způsobů přípravy. Tento italský způsob výroby kávy a celá kávová italská kultura jako taková se poté rychle rozmohla do celého západního světa.

Italové kávu milují. Zdejší uspěchaná kultura, jakoby kávou žila a věnují ji také patřičnou péči. Není tedy divu, že právě italský způsob přípravy kávy se stal nekompromisně nejoblíbenějším na světě a jako takový logicky trpí i spoustou nepřesností při neprofesionální přípravě.

Přitom právě pro italský způsob přípravy kávy je typická určitá striktnost pravidel přípravy. V Itálii existuje dokonce i Národní Institut Kávy, který jednotlivým druhům kávy přiřazuje jasná pravidla.

Základem je espresso

Ano. Základním kamenem veškeré kávy v Itálii, či zdejším způsobem připravené, je kvalitní espresso. Na jeho přípravu potřebujete speciální kávovar s nastavitelnou teplotou a tlakem, přesné množství kávy, kvalitní změkčenou vodu a přesně změřený čas extrakce. Výsledkem je lahodný nápoj, který potěší plnou chutí.

Pokud je pro člověka espresso příliš koncentrované, může zvolit espresso prodloužené, neboli lungo. I zde je ale velmi důležitý způsob přípravy, aby káva nebyla přepálená a neobsahovala nežádoucí látky. Naopak pro milovníky silné kávy Italové nabízejí espresso doppio, tedy dvojité, které je stejně silné, jako klasické espresso, avšak ve dvojnásobném množství. Hlavně v Itálii velmi oblíbené jak pak ještě miniaturní ristretto, nejsilnější kávový nápoj z italské školy vůbec a tím uzavíráme výčet malých silných nápojů bez mléka. Všimněte si, že ve výčtu chybí často v česku podávané piccolo, jelikož takový nápoj neexistuje a většinou, když si ho objednáte, dostanete espresso.

Itálie s mlékem

Spousta kávových nápojů z Itálie se podává i s mlékem. Většinou jde o takzvané dezertní kávy, které se podávají k siestě po obědě a na rozdíl od předešlých káv slouží k delšímu popíjení. V tom zde tvoří výjimku caffe macchiato, což je espresso s trochou mléčné pěny nebo mikropěny.

Dva podobné nápoje jsou cappuccino a caffe latte. Liší se víceméně jen poměrem mléka a mléčné pěny. Druhé jmenované mnohé asi překvapí, jelikož se rozhodně nejedná o trikoloru ve skle, kterou po jeho objednání často dostaneme, nýbrž o kávu v šálku s mlékem, určenou původně pro děti. To čím klientelu častuje většina kaváren po objednání si latte je nápoj s názvem caffe latte macchiato.

Italská káva a amerika

V USA je italská káva velmi oblíbená a dá se říct, že je to její největší odbytiště. Ale ne vždy byly časy takové. Tomu napovídá, jak vzniklo takzvané caffe amerikano. To když američtí vojáci za druhé světové války osvobozovali Itálii a Italové jim nabízeli espresso, to jim ovšem přišlo příliš silné a Italové jim ho ředili horkou vodou, což zjemnilo kávu, ovšem chuť je dosti mdlá.

Koncentrovaný zážitek

Italská káva je zkrátka nesmrtelnou klasikou a díky složitému přístroji na espresso dostává z jemně namletých kávových zrn to nejlepší. Přesná teplota, čas, tlak a hmotnost dohromady vytáhnou z kávy ohromné množství esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Právě díky tomuto je italský espresso způsob asi to nejzdravější, co je k dostání. Mýty o tom, že je káva nezdravá a nesvědčí žaludku, pramení jen a pouze z nedokonalé přípravy.

Alternativní neznamená špatné

To je velmi důležité! To, že espresso je nejrozšířenější, neznamená, že je to nutně vrchol kávového umění. Pečlivou přípravou kávy filtrované, ať už dripperem, pomocí chemexu, nebo třeba french pressu můžeme také dosáhnout ve výsledku vynikajícího nápoje. Hlavně ve dnešní době narůstá popularita různých alternativních metod, jelikož vstupní náklady na pořízení si zázemí pro jejich přípravu jsou nesrovnatelně menší, než náklady na zakoupení kávovaru na espresso. Kompromisem pak může být moka konvička, která za nesrovnatelně nižší cenu nabízí nápoj podobný espressu.

Instantní káva

Podle mnohých baristů krok vedle, podle mnohých uživatelů značné zjednodušení. To je instantní káva. Vyrábí se většinou z toho nejhoršího, tedy zrnek robusty, které nejsou příliš kvalitní, tedy vhodné pro smísení na přípravu espressa. Největším paradoxem je, že instantní káva je dokonce mnohdy dražší, než průměrně kvalitní zrnková káva.

Jiný kraj, jiný mrav

Některá místa na zemi si kávu pozměnila dosti osobitě. Například v Irsku vznikl během minulého století velmi zajímavý a elegantní nápoj, který kloubí chuť kvalitní kávy, dobré irské whisky a plnotučné šlehačky. Jiným místním zvykem, tentokrát z Rakouska, který vyzdvihl vláčnost šlehačky, je vídeňská káva. Zřejmě skutečně pochází z Vídně, ale nazývá se tak jen u nás. Ve Francii pak můžeme ochutnat café au lait a jižněji, v Řecku, má kořeny originální frappé, nejznámější ledová káva.

Ta naše písnička česká

S další zmíněnou kávou, alžírskou kávou, je to už ale trochu jiné. Nemá totiž s Alžírem společného vůbec nic a za hranicemi naší republiky byste s požadavkem na „alžír“ jen těžko uspěli. Mnohem větším znásilněním kávy je ale to, čemu říkáme „turek“, někdy dokonce „turecká káva“. Toto něco, mletá káva zalitá vroucí vodou, která dusí mletou směs mnoho a mnoho minut, nemá s tureckou kávou, připravovanou ve džezvě pra nic společného.

Hlavní je kvalita

Ať už ale kávu připravujeme jakýmkoli způsobem, důležité je jí věnovat určitou péči. Vybírat si jen kvalitní suroviny a dodržovat pracovní postupy, případně rozmyšleně experimentovat. Káva není to, co by mělo sklouznout jen k prosté každodennosti povzbuzení a účelnému pití.